materiały reklamowe

Artykuł dot. tematyki:
Projekty opakowań, opakowanie produktu, projektowanie skutecznego opakowania, etykiety...Projektowanie opakowań pod konkretnego końcowego klienta

Ostatecznym adresatem każdego opakowania jest zawsze klient. To do niego ma przemawiać opakowanie reklamowe danego produktu. Dlatego niezwykle istotne jest, żeby wiedzieć, kto będzie końcowym klientem kupującym dany produkt, do kogo ma być skierowany przekaz zawarty na opakowaniu. Od tego czy właściwie określi się klienta czyli target, będzie zależało czy produkt będzie się dobrze sprzedawać, a producent zyska większe obroty firmy. Trzeba więc ustalić tę kwestię już na samym początku procesu projektowania opakowania.

Projekty opakowań idealnych na nasze warunki rynkowe…

Są takie opakowania reklamowe, które pamięta się całe życie i przynoszą one swojej firmie kolosalne zyski. Jakie zagadki kryje projektowanie opakowań, etykiet tego typu? Po prostu zwracają się osobiście do klienta, który jest zainteresowany danym zakresem produktów. Zakłada się na przykład, że białą herbatę z dodatkiem trawy cytrynowej będzie kupował ktoś otwarty na inne kultury, zainteresowany egzotyką, a zarazem pewnie trochę zaangażowany w zdrową żywność.

Opakowanie takiej herbaty będzie

się więc najlepsze jeżeli zasugeruje, że jest ona zdrowa, ekologiczna i egzotyczna. To wystarczy. Oczywiście dobry projektant tak przygotuje projekt opakowania, by nie tylko zawierał wymienione elementy, ale także: był identyfikowany z firmą, był ciekawy, przyciągający uwagę, wzbudzał zaufanie, nie drażnił klienta nachalnością. Z pewnością takim właśnie rozwiązaniem może się pochwalić chyba najlepiej identyfikowalna na świecie firma produkująca herbaty – „Lipton”. To oczywiście tylko jeden z przykładów. Innym może być polski producent przetworów „Łowicz”. Chociaż produkty tej firmy obiektywnie nie są najlepsze, to na przykład dżemy należą do jednych z najlepiej rozpoznawanych na półkach sklepów. Opakowania tych dżemów, zwykłe słoiki grają przede wszystkim na kolorze zakrętek, który jest zawsze taki sam oraz na słynnym logo z postacią w łowickim stroju.

Projekt opakowania idealny to zatem taki

, który nie tylko trafia do klienta, ale jest świetnie zapamiętywalny, wybija się na tle innych opakowań. Jednocześnie ma sugerować świetną jakość produktu sprzedawanego w tym opakowaniu.


Błędy jeżeli chodzi o tworzenie opakowań, etykiet reklamowych

Ale trzeba też powiedzieć kilka słów na temat błędów. Niestety nie zawsze produkty, które trafiają do sklepów są rozpoznawalne. Jeżeli się je kupuje, to dlatego, że są po przecenie. Wtedy trafiają w ręce najbiedniejszych albo największych dusigroszy. Jednak nikt z dobrej woli ich nie kupuje. Winny oczywiście

nie produkt tylko projekty, projekt opakowań produktu

. Większość z nich sprawia po prostu, że dany artykuł jest niezauważalny. Trudno tu nawet o jakieś konkretne przykłady, ponieważ opakowań tych po prostu nikt nie pamięta. Dla klienta w sklepie są zwyczajnie przezroczyste. No dobrze, ale dlaczego jedne opakowania reklamowe są widoczne i rozpoznawalne z daleka, a inne pozostają zapomniane, dopóki ktoś nie zlituje się i nie wystawi ich na wyprzedaży? Pierwsza rzecz to kolor. Paczka powinna przyciągać klienta kolorem. Poza pewnymi wyjątkami – np. ekskluzywne mydło – które mogą być pakowane z szary papier i będzie to wyglądało na bardzo modne i ekologiczne. Większość produktów musi mieć na opakowaniach żywe kolory, albo ostrą biel, ewentualnie intensywną czerń z białym napisem. Poza tym rysunki pojawiające się na opakowaniu muszą być oryginalne. Jeżeli ktoś widzi projekt opakowania cukierków ze stworkiem podobnym do Myszki Miki czuje się oszukany. Dlatego albo opakowanie z postacią licencyjną, albo coś zupełnie innego. Po prostu projekt musi potwierdzać szacunek producenta do klienta, a także projektanta do firmy.
PROJEKTOWANIE OPAKOWAŃ Skuteczny projekt etykiety, opakowania to podstawa marketingu produktu. Projektowanie opakowań
to zajęcie dla specjalistów od designu i powinno dawać rozpoznawalne projekty opakowań i etykiet.
powrÓt do listy ARTYKUŁÓW
› projekty etykiet, opakowańidentyfikacja wizualna, tworzenie logo
materiały reklamowe

.